Maria i Magdalena

Do moich ulubionych wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej należy ironiczny „Ptaszek”, znany z interpretacji Czesława Niemena. Tego utworu nie ma wprawdzie w zbiorze „Moja siostra poetka”, są za to inne teksty poetki, i znane, i zapomniane. Ten zbiór, opublikowany niedawno przez PIW, jest wydawniczym rarytasem.

To szczególna książka, choćby dlatego że autorką jest... pisarka Magdalena Samozwaniec, ale w środku znajdujemy przede wszystkim wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – ulubione utwory Samozwaniec, która dokonała siostrzanego wyboru tekstów. Sporządzając listę tytułów, Samozwaniec nie spodziewała się, że kiedyś ukażą się w oddzielnym tomie. A może właśnie na to liczyła? Tak czy inaczej wykaz ulubionych wierszy odnalazł w jednym z listów Rafał Podraza, niestrudzony badacz twórczości Magdaleny. Odnalazł także jej tekst poświęcony siostrze Marii, który w 1972 r. miał się ukazać w „Przekroju”, lecz z niewiadomego powodu nie został do redakcji wysłany. A teraz jest wprowadzeniem do książki, której pełen tytuł brzmi: „Moja siostra poetka. Wybór wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”.

Za co czytelnicy kochają wiersze Pawlikowskiej? Za czułość, ironiczny sentymentalizm... Również za to, że koją „krwawiące serca cierpiących z niespełnionej albo tragicznej miłości” – pisze Magdalena. Ta poezja jeszcze długo będzie popularna...

W „Mojej siostrze poetce” znajdziemy wiersze z najbardziej znanych tomików, m.in. „Fotografię”, ale też miniatury wyszukane przez Podrazę w listach Pawlikowskiej do męża czy niepublikowany wojenny wiersz, znaleziony w prywatnych notatkach Magdaleny. W sumie blisko sześćdziesiąt utworów. Są prywatne, unikalne zdjęcia Marii, Magdaleny i rodziny Kossaków. Razem z książką ukazała się płyta CD, na której Magdalena Samozwaniec czyta osiem wierszy siostry.

Jak pisze Rafał Podraza, „Moja siostra poetka” to już ostatnie niepublikowane „dziecko” Magdaleny Samozwaniec. Szkoda.

Komentarze

  1. Mam wielką ochotę na tę książkę. Dziękuję za wpis na jej temat :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz