Spacerownikuję po magicznej Pradze


W tym roku spędziłem w Pradze zaledwie niespełna jeden dzień i nie zanosi się bym w najbliższych miesiącach tam pojechał. Może w przyszłym uda mi się wyrwać na kilka, bo rok bez Pragi jest rokiem straconym.

Dla kogoś uzależnionego od tego miasta lekarstwem jest spacerownik historyczny Marka Pernala „Praga. Miasto magiczne”. W swej zarozumiałości uważałem, że sporo o Pradze wiem i nieźle znam to miasto, ale po przeczytaniu książki Pernala przyznaję, że wiem mało i w wielu miejscach, w których być powinienem, jeszcze nie byłem.     

Pernal, historyk, dyplomata i były ambasador RP w Czechach, przygotował szesnaście różnych tras, według których można zwiedzać Pragę. Doskonale obeznany ze stolicą Czech, jej historią i kulturą, autor prowadzi nas do miejsc najbardziej znanych, ale też do tych, które wycieczki zwykle pomijają. Jego opisy są dokładne i bardzo zachęcające do zwiedzania.

Teraz, dzięki Pernalowi, wiem na przykład, że gdybym minął Synagogę Hiszpańską i poszedł nieco dalej, zobaczyłbym piękny klasztor św. Agnieszki. Nie miałem też pojęcia, że na chrześcijańskim cmentarzu sąsiadującym z nowym cmentarzem żydowskim pochowana jest matka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ani że przez kilka lat na Rynku Starego Miasta mieszkał Stanisław August Poniatowski. Wstyd się przyznać, ale nigdy nie byłem w hrabalowskiej dzielnicy Libeň (zawsze tylko Kafka i Kafka). Zaintrygowany przez Pernala następnym razem na pewno tam pojadę, by zobaczyć mural ukazujący słynnego pisarza i jego koty.                       

Książka jest pięknie ilustrowana, trasy są dokładnie opisane, pełna cytatów z dzieł o Pradze. Czytelnicy znajdą też masę praktycznych informacji i porad, więc oczywiście trzeba ją również polecić wszystkim tym, którzy do Pragi wybierają się po raz pierwszy. 

Jednak dla uzależnionych spacerownik Marka Pernala to lek tymczasowy. Początkowo uśmierza tęsknotę za Pragą, ale później, gdy jest się już po lekturze, tylko ją wzmaga. Albowiem, jak napisał często cytowany przez autora Angelo Maria Ripelino, „Praga nie puszcza nikogo z tych, których pochwyciła”.  

Marek Pernal, „Spacerownik historyczny. Praga. Miasto magiczne”, Agora S.A., Warszawa 2013, s. 478.

Komentarze