Andrzej Czyżewski, „Piękny dwudziestoletni”

Z każdym nowym wydaniem – a obecne jest trzecim – biografia Marka Hłaski „Piękny dwudziestoletni”, autorstwa Andrzeja Czyżewskiego, rozrasta się. Teraz to już potężny tom, liczący blisko 600 stron, wzbogacony o nowe fotografie oraz kopie dokumentów i listów.

Andrzej Czyżewski, cioteczny brat autora „Następnego do raju”, poświęcił lata, by napisać biografię najpopularniejszego w latach 60. ubiegłego wieku polskiego pisarza na świecie. O Hłasce, po jego wyjeździe z Polski w 1957 r., pisały gazety niemieckie, brytyjskie i amerykańskie, jego utwory publikowano w Europie i Ameryce, również o jego przedwczesnej śmierci w 1969 r. poinformowały najbardziej znane światowe media. Tylko w Polsce, gdzie komunistyczna władza uznała pisarza za zdrajcę, czytelnicy przez wiele lat mieli problem, by poznać jego powieści i opowiadania.

Książka Czyżewskiego podtrzymuje legendę Marka Hłaski jako znakomitego prozaika, ulubieńca kobiet (i takich pisarzy jak Andrzejewski czy Mach, którzy byli w nim zakochani), zarazem obala sporo mitów dotyczących pisarza, m.in. jego awanturniczego trybu życia i rzekomo długich pobytów w więzieniu. Inna sprawa, że Hłasko był postacią wyjątkowo barwną, a jego życiorys nawet bez upiększeń to świetny materiał na scenariusz filmowy.

Fascynujący pisarz, fascynująca biografia. Książka Andrzeja Czyżewskiego, podobnie  jak „Piękni dwudziestoletni” Hłaski, to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości autora „Ósmego dnia tygodnia”. A wszystkim innym też nie zaszkodzi.

Andrzej Czyżewski, „Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski”, Prószyński i S-ka, 2012, s. 582.
Tekst ukazał się na portalu Okno Literatura

Komentarze